Składniki na formę 24 x 24 cm
Kruche ciasto:
- 1 kubek mąki pszennej (300 ml)
- 100 g zimnego masła
- 3 żółtka
- szczypta soli
- 1 płaska łyżka drobnego cukru
- 2 łyżki lodowatej wody
Nadzienie:
- 4 łyżki domowego gęstego kwaskowatego dżemu lub powideł
- 350 g daktyli bez pestek
- 1-2 łyżki mleka kokosowego
- 2 łyżki ciemnego kakao lub karobu
- lekko podprażone płatki (lub słupki) migdałów do dekoracji
Składniki na ciasto szybko zagnieść w kulę i wstawić do lodówki na co najmniej 30 minut.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni. Wyjąć ciasto z lodówki, rozwałkować cienki placek i wyłożyć nim formę do pieczenia (spód + boki na wys. ok 1,5 cm). Ciasto nakłuć widelcem, żeby nie powstały bąble podczas pieczenia. Piec aż się ładnie zezłoci (~20 minut). Wystudzić.
Daktyle namoczyć w ciepłej wodzie (30 minut). Odcedzić i zmiksować na gładki krem. Dodać kakao lub karob i mleko kokosowe, wymieszać. Konsystencja powinna być dość gęsta, ale pozwalająca się łatwo rozsmarować.
Wystudzony kruchy spód posmarować warstwą kwaskowatego dżemu, następnie położyć warstwę słodkiego kremu daktylowego. Ozdobić podprażonymi płatkami migdałów. Zielony kolor płatków migdałowych na zdjęciu uzyskałam mieszając je ze sproszkowaną japońską zieloną herbatą (matcha).
Przechowywać w chłodnym miejscu. Mazurek kroić ostrym nożem na małe kawałeczki.
Zobacz też przepis na mazurek z polewą "a'la blok czekoladowy" z kakao i mleka w proszku tutaj.
Kurcze, co roku planuję zrobić inne mazurki niż te tradycyjne u mnie - właśnie z masą czekoladową. Jak przychodzi co do czego to nie umiem sie powstrzymać przed tym smakiem :D W tym roku nie mam już wyjścia - dla Synka przygotuję mazurka daktylowego, w masie nie ma krowiego mleka i tony cukru :)
OdpowiedzUsuńU nas są dyskusje. To który zrobić, pytam. I wychodzi na to, ze tradycyjne być musza, ale coś nowego tez by zjedli 😊
OdpowiedzUsuń