14 lipca 2014

Farinata (placek z mąki z ciecierzycy)

Jestem fanką ciecierzycy, co widać po postach. Niedawno Mama podrzuciła mi fajny pomysł na placek z mąki z ciecierzycy. Piekłam go już kilka razy i
bardzo mi pasuje. 
Dzięki Mamo!
Farinata, zwana też 
torta di ceci lub cecina, pochodzi z Włoch. Zalet ma wiele. Bardzo prosto się ją robi, śmiało zastępuje tradycyjne pieczywo, sprawdza się jako zdrowa przekąska na wycieczce. Poza tym składa się głównie z mąki z ciecierzycy, która zawiera dużo białka (ok 25g w 100g), kwasu foliowego, żelaza, błonnika i innych skarbów, ma niski indeks glikemiczny i jest wolna od glutenu. No i najważniejsze, dobrze smakuje! Do ciasta podstawowego można dodać ulubione dodatki, przyprawy, zioła i dzięki temu wersji jest bez liku.

Mąkę z ciecierzycy wcale nie tak ciężko dostać, można ją kupić w wielu sklepach internetowych lub sklepach ze zdrową żywnością. Znalazłam taką na jednym z bazarków  na stoisku z kaszami i suszonymi owocami (opakowanie 500g kosztuje 5 zł). Ponoć można taką mąkę przygotować w domowych warunkach mieląc podprażone ziarna suchej ciecierzycy. Tylko trzeba mieć naprawdę mocny młynek, który sobie z tym zadaniem poradzi.



Farinata
Składniki na cienki placek (forma o średnicy 26 cm):
- kubek mąki z ciecierzycy (150 g)
- kubek ciepłej wody (300 ml)
- 2 szczypty soli
- 2 łyżki oliwy
- kilka kropli tabasco lub szczypta ostrej papryki
- świeżo mielony czarny pieprz

Dowolne dodatki, przykładowo (nie wszystkie na raz! każdy wiersz to jeden zestaw):
- 1/2 kubka suszonych pomidorów + garść kaparów
- 3/4 kubka oliwek
- 1/2 kubka fety + garść swieżej bazylii
- cienkie plastry cukinii + tarty parmezan
- domowe pesto
- rozmaryn + cienkie krążki cebuli
etc.

W dużej misce wymieszać wszystkie składniki (bez dodatków i tabasco), najłatwiej za pomocą rózgi kuchennej. Wyjdzie rzadkie ciasto. Ostawić na godzinę. 
Rozgrzać piekarnik do 180 stopni. Dodatki pokroić i dorzucić do ciasta, doprawić tabasco i pieprzem. Foremkę wyłożyć papierem do pieczenia i natłuścić olejem. Przelać ciasto do formy i wyrównać. Można pomazać z wierzchu pesto lub posypać tartym serem.
Piec (opcja góra-dół) około 30 - 40 minut aż wierzch się lekko zarumieni.

Dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i przestudzona. Farinata sprawdza się świetnie zamiast pieczywa, jako zdrowa przekąska na podróż. Pieczcie i jedźcie na wakacje :)

Smacznego!


1 komentarz:

  1. Czy najlepiej przechowywać farinatę w lodówce czy w chlebaku?

    OdpowiedzUsuń