14 marca 2016

Komosa (quinoa) z warzywami na dwa sposoby








O właściwościach komosy ryżowej (quinoa) i metodzie gotowania pisałam tutaj, przy okazji dwóch wersji śniadań z jej wykorzystaniem. Tym razem w wydaniu wytrawnym, które często zabieram ze sobą w pudełku i zjadam na obiad w pracy. Komosa dobrze wypada też w sałatkach ze świeżymi warzywami (przykładowy przepis tutaj), nadaje się do wegetariańskich burgerów, miło chrupie w zupie. Nie tylko fajnie smakuje, lecz przede wszystkim dostarcza sporo wartości odżywczych, więc warto włączyć ją do codziennej diety. W polskich sklepach jest dostępna coraz częściej, ja kupuję przez internet kilogramowe opakowania za około 25 zł. Zawsze mam w kuchni mały zapas tego super food, bo nigdy się nie nudzi. Ugotowaną komosę można przechowywać w lodówce do 3 dni, więc jeśli ugotuję więcej, to jest nawet wygodnie mieć ją pod ręką i mieszać po trochu z tym, na co aktualnie mam ochotę.

Komosa ze szpinakiem i boczniakiem
Składniki na 2 porcje:
- 8 łyżek komosy
- pęczek świeżego szpinaku
- 1/2 czerwonej papryki
- 1/2 żółtej papryki
- 8 boczniaków (możesz zastąpić pieczarkami)
- sól, świeżo mielony czarny pieprz, chili, kurkuma
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 2 ząbki czosnku

Komosę zalej wodą w proporcjach 1:2. Gotuj na małym ogniu, a gdy wchłonie całą wodę, odstaw pod przykryciem. Szpinak zahartuj zalewając najpierw wrzątkiem (1-2 minuty) i zaraz potem zimną wodą. Odciśnij wodę - najłatwiej ścisnąć dłonią, gdy mamy duże liście w pęczku lub na sicie, gdy liście są małe i luzem. Połóż rulon z liści na desce i pokrój w 2-3 cm kawałki.
Na rozgrzany olej wrzuć boczniaki, smaż krótko z dwóch stron, posyp świeżo mielonym pieprzem i solą, lekko zarumieniane odłóż na bok. Na patelnię wlej trochę oleju, dorzuć zmiażdżony czosnek, szpinak, pokrojoną paprykę. Dopraw solą, chili, pieprzem i kurkumą, mieszaj chwilę do połączenia smaków.
Komosę wymieszaj z warzywami z patelni. Podawaj na ciepło z boczniakami w całości obok lub jak wolisz, możesz pokroić je na mniejsze kawałki i wymieszać z resztą warzyw.


Komosa z brukselką i soczewicą
Składniki na 2 porcje:
- 8 łyżek komosy
- kilkanaście brukselek
- 4 łyżki czarnej lub zielonej soczewicy
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 2 łyżki podprażonych pestek słonecznika
- ostry sos na bazie chili (np. sriracha, harissa lub tabasco) do smaku
- 1 łyżka oleju lnianego lub oliwy z oliwek
- 1 łyżka soku z cytryny

Komosę ugotuj. Soczewicę gotuj około 20 minut, nie rozgotuj i przepłucz zimną wodą. Brukselkę obgotuj krótko (około 5-7 minut). Wszystkie składniki wymieszaj, dopraw oliwą, sokiem z cytryny i ostrym sosem (sosy zawiera sól, więc spróbuj dania zanim sięgniesz po solniczkę).





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz