9 października 2016

Pieczone serowe półksiężyce. Z owocami lub na ostro.





W codziennej bieganinie albo na powolnym weekendowym spacerze lubię mieć pod ręką coś na przegryzkę. Małą przekąskę, pachnącą, w której przyjemnie zatopić zęby i zaspokoić rosnący głód. Nie zdarza mi się kupować gotowych batoników w kolorowych papierkach (nawet te "bio" lub "fit" najczęściej mają fatalny skład) ani hot-dogów (nawet bez parówki) na stacjach benzynowych, więc zabezpieczam się nawet przed krótką podróżą przygotowując małe co nieco (kilka pomysłów na dole tego posta).

Odkryłam ostatnio fantastycznie proste ciasto, łączy się tylko mąkę z twarogiem i masłem, bez dodatku jajek czy cukru. W trakcie pieczenia lekko rośnie, ładnie się rumieni. Stanowi dobrą bazę zarówno do słodkich ciastek z owocami, jak i wytrawnych pierożków.

Ciasto baza:
- 1 część gładkiego twarogu 
- 1 część mąki pszennej
- 1/2 części miękkiego masła
Na 2 duże blachy użyłam po 250 g twarogu i mąki oraz 125 g masła.
Mój ulubiony twaróg śmietankowy ze Strzałkowa (naturalny, delikatny smak; warto poszukać w mniejszych sklepach w Twojej okolicy!) nadał się znakomicie. Można też użyć innego, zmielonego białego sera dobrej jakości.

Zagnieć składniki w sprężystą kulę ciasta. Rozwałkuj na placek o grubości około 5 mm i wycinaj kółka kubkiem lub kwadraty nożem. Jeśli źle się wałkuje, odłóż je do lodówki na 20 minut. Nałóż nadzienie (propozycje na słodko i wytrwanie poniżej) i zlep krawędzie. Ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia zachowując 3 cm odstępy, wstaw do gorącego piekarnika i piecz kilkanaście minut do zarumienienia. Wystudź na kuchennej kratce.

Wersja z owocami
Dowolnie owoce: maliny, truskawki, ananasy, jabłka, gruszki, oprószone grubym brązowym cukrem wymieszanym z cynamonem.
Upieczone i wystudzone posmaruj lukrem. Na zdjęciu lukier z dodatkiem japońskiej herbaty matcha (pół kubka cukru pudru, płaska łyżeczka wody, 1/4 łyżeczki matcha). Słodko-herbaciany smak dobrze się komponuje z kwaskowatymi malinami.

Wersja wytrawna
Drobno pokrojone pieczarki odparuj najpierw na suchej patelni. Odłóż. Rozgrzej łyżkę oleju, wrzuć drobno posiekaną cebulę i czerwoną paprykę, jak zmiękną dodaj zmiażdżony ząbek czosnku i przypraw konkretnie - pieprzem, chili, solą i kurkumą. Dorzuć pieczarki i wymieszaj. Na koniec dodaj posiekane listki kolendry. Nadzienie powinno być dość suche.




Zobacz inne przepisy na wytrawne, wypiekane przekąski:
Farinata - włoski placek z mąki z ciecierzycy
Krucho-drożdżowe paszteciki
Wytrawne muffiny

2 komentarze: