3 listopada 2014

Ciasto z burakami i karobem

W poszukiwaniu pomysłów na słodkie co nieco dla mojej "karmiącej" siostry, wróciłam do kiedyś już testowanego przeze mnie karobu, od kilku lat dość popularnego "zamiennika kakao". Piszą o nim w internecie, że smakuje jak kakao, co jest mylne i może prowadzić do rozczarowania. Może być jego zamiennikiem, jak słodzik substytutem cukru, nadaje ciemny (ciemniejszy niż kakao) kolor, ale kakao i karob różnią się w smaku. Ten drugi jest troszkę słodszy, karmelowy, a stosowany w zbyt dużej ilości może mieć nieco metaliczny posmak. 

Różne źródła podają, że karob ma wiele dobrych właściwości: jest łatwostrawny, nie zawiera kofeiny i mniej tłuszczu niż kakao; jest bezpieczny dla alergików, cukrzyków, matek karmiących i małych dzieci (> 1 roku życia). Więcej o karobie (inaczej chlebie świętojańskim lub szarańczynie strąkowym) można przeczytać tu lub tu.

W przepisach zawierających kakao można je zastąpić karobem, zmiejszając ilość o połowę. Pasuje do ciast i ciastek, wzbogacisz nim koktajl mleczno-owocowy, ale nie spodziewaj się tradycyjnego smaku czekolady. Masz ochotę na "zdrowsze" co nieco? Spróbuj tego ciasta. 

Do wersji podstawowej dodaj siekane migdały lub żurawinę, posmaruj słodką polewą (np. karob z mlekiem kokosowym), jeśli wolisz "bogatsze" wypieki.

Ciasto z burakami i karobem
Składniki na małą keksówkę (25 x 11 cm):
- 2 duże ugotowane buraki
- 2 szklanki mąki pszennej lub mieszanej bezglutenowej*
- 3 czubate łyżki karobu
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- łyżeczka cynamonu
- 3 jajka**
- 1/2 szklanki oleju rzepakowego
- 1/2 szklanki syropu z agawy (lub jak wygodniej 12 łyżek)

Buraki obrać i zmiksować na puree; nie musi być bardzo gładkie, później ładnie wyglądają w cieście małe kawałeczki buraka. Białka oddzielić od żółtek, ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę i odstawić. Żółtka rozbełtać z olejem i syropem z agawy. Osobno wymieszać suche składniki. Wlać mokre produkty do suchych, dodać buraki i wymieszać łyżką. Na końcu delikatnie wmieszać pianę z białek.
Przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia, wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec około godziny (do w miarę suchego patyczka). Ciasto będzie wilgotne. 

Wyszło smaczne, ale jak oceniła siostra karmiąca "no wiesz, to ucierane z malinami było lepsze". Jasna sprawa, wypieki na kostce masła nie mają porównania! Od święta mogę zjeść ciasto z karobem, ale wolę te z prawdziwą czekoladą (póki mogę :).

* Na przykład: 1 szklanka gryczanej, 1/2 jaglanej lub kukurydzianej i 1/2 z ciecierzycy/migdałowej
** Można zastąpić: 1 jajko = 1 łyżka mielonego siemienia lnianego namoczonego w 3 łyżkach ciepłej wody.


4 komentarze:

  1. Mmm, wygląda apetycznie :) Nigdy nie próbowałam karobu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciasto z buraków i karobu. A co to karob? Pierwsze słyszę. Karob! Też coś. Hmm.
    Wygląda dobrze. Pewnie smaczne. :-))
    TaTa

    OdpowiedzUsuń

Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...