6 listopada 2017

Placki z dyni

Pomysłów na wykorzystanie dyni w kuchni są tysiące. Sprawdza się w wypiekach (muffinki, ciasto dyniowe z czekoladą), zupach, warzywnym curry. Placki na bazie puree z dyni są super szybkie i proste, urozmaicą kolorem jesienno-zimowe menu. Wolę ich wersję wytrawną (z ukochanym chili), a dzieci kochają słodkie. Przepisy na dwa warianty znajdziecie poniżej.

Placki z dyni na ostro
Składniki:
- około 300 ml/1 kubek puree z pieczonej dyni
- 2 jajka
- 2 łyżki oliwy z oliwek lub roztopionego masła
- 1 cebula
- przyprawy: 1/3 łyżeczki soli, czarny pieprz, chili, 1 łyżeczka kurkumy, 3 cm startego imbiru (lub 1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru)
- 1/2 kubka mąki + 1/2 kubka płatków jaglanych*
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- garść posiekanej natki pietruszki lub kolendry
- olej kokosowy do smażenia**


Dynię pokój na spore kawałki i upiecz do miękkości (ok. 30 min w temp. 190 stopni). Możesz to zrobić dzień wcześniej, upiec więcej dyni i część wykorzystać na placki, a część na zupę (przepis tutaj). 

Wystudzoną dynię (bez skórki i pestek) przełóż do wysokiego naczynia i zmiksuj na gładkie puree. Podsmaż posiekaną cebulę z przyprawami na maśle lub oliwie (lub mix), przestudź. Do puree z dyni dodaj cebulę, jajka, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, płatki jaglane i natkę. Energicznie wymieszaj/zmiksuj do połączenia składników. Najlepsze placki wychodzą z masy o konsystencji gęstej śmietany. Dużo zależy od tego, jak wilgotna jest dynia, więc trzeba sprawdzić na oko, czy dodać więcej płatków (jeśli masa jest zbyt płynna) albo rozrzedzić odrobiną wody/mleka/dodatkowym jajkiem. 

Rozgrzej dużą patelnię, rozpuść łyżeczkę oleju kokosowego, nakładaj łyżką porcję masy formując placki. Smaż na małym ogniu 3 minuty z jednej strony, potem odwróć, dociśnij i smaż kolejne 3 minuty. Usmażone placki odłóż na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem.

Podawaj na gorąco jako danie główne, z kapką jogurtu naturalnego i płatkami chilli lub jako dodatek. Dobre są też na zimno.

* Płatki jaglane absorbują wodę i powodują, że placki łatwiej przewracać na patelni, a po zdjęciu z patelni są sztywniejsze niż te zrobione na samej mące. W usmażonych placach nie wyczujesz i nie zobaczysz płatków, bo ładnie się integrują z resztą składników.
** Używałam też oleju rzepakowego do smażenia i choć mniej go placki chłoną, to nie smakowały tak dobrze, jak te przygotowywane na oleju kokosowym.



Placki z dyni na słodko z karmelizowanymi gruszkami
Składniki na placki:
- około 300 ml/1 kubek puree z pieczonej dyni
- 2 jajka
- 2 łyżki oliwy z oliwek lub roztopionego masła
- 1 łyżka dowolnego słodu: cukru/ksylitolu/syropu klonowego/syropu z agawy
- po 1/2 łyżeczki cynamonu i kurkumy, szczypta gałki muszkatołowej
- 1/2 kubka mąki + 1/2 kubka płatków jaglanych
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Dodatkowo:
- olej kokosowy do smażenia
- 2 gruszki
- 1 łyżka masła
- kilka gałązek świeżego tymianku
1/2 łyżeczki cynamonu
- szczypta gałki muszkatołowej
- jogurt naturalny do podania

Zmiksuj składniki na masę plackową na gładką masę (gęstą jak śmietana). Nakładaj łyżką porcje masy i formuj placki na patelni natłuszczonej olejem kokosowym. Smaż po kilka minut z dwóch stron, gotowe placki odłóż na papierowy ręcznik aby odsączyć nadmiar tłuszczu. 

Na drugą patelnię wrzuć gruszki pokrojone w cząstki. Pozwól im się skarmelizować, potem dodaj masło, cynamon, gałkę i tymianek. Smaż na małym ogniu aż się lekko zarumienią, mieszając od czasu do czasu.

Podawaj ciepłe placki z gruszkami i kleksem jogurtu.
Dzieci lubią też placki posypane cukrem pudrem lub z jogurtem i borówkami, najlepiej jeszcze z kolorową posypką (cukier kochają szalenie, o zgrozo!). Sprawdzi się też domowy dżem lub konfitura albo dowolne świeże owoce. Palce lizać.
Dzieciom nie mówimy, że to placki z dynią (aktualny etap - dynia jest be) i zajadają tak, że im się uszy trzęsą.



2 komentarze:

Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...