2 marca 2014

Imbirowo - cytrynowy napój na wzmocnienie odporności
Różnie z tą pogodą bywa, raz ciepło, raz zimno. Łatwo się przeziębić, wirusy wędrują też biurową klimatyzacją. Pani w sklepie zakichana, dzieci w przedszkolach kaszlące. Warto wzmocnić organizm naturalnymi sposobami.
Na przykład miksturą imbirowo-cytrynowo-miodową. Przygotowuję taki koncentrat, przechowuję w lodówce i rozcieńczam wodą w proporcjach 1:5. Dodaję trochę ciepłej wody (nie gorącej, żeby nie zabić witamin) i mam imbirową rozgrzewającą "herbatkę" lub rozrzedzam wodą w temperaturze pokojowej. Imbirowy napój świetnie sobie radzi z drapiącym gardłem. Dzięki niemu udało mi się zadusić przeziębienie w zarodku, ale warto też pić go zapobiegawczo w okresach dużego narażenia na infekcje.

Imbir ma właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne, ułatwia trawienie i łagodzi mdłości. 
Miód działa antyseptycznie, poprawia krążenie krwi. Dzięki zawartości cukrów prostych szybko likwiduje zmęczenie i podnosi zdolność koncentracji.
Samo zdrowie.  Ale można też okazjonalnie wykorzystać imbirowy koncentrat w bardziej przyjemnym celu: jeśli dodać do tej mikstury trochę soku ze świeżego ananasa powstanie niezły miks do shotów!

Imbirowy koncentrat:
- 200 g korzenia imbiru
- 2 duże cytryny
- około pół kubka miodu (jasnego, płynnego np. akacjowego, lipowego)


Imbir cieniutko obrać, pokroić na mniejsze kawałki i zmiksować z 1/4 kubka wody. Przygotować czysty słoik, wierzch przykryć nową, czystą ściereczką (lub gazą) i lekko wcisnąć ją do środka słoika robiąc dołek, tak, żeby spory kawałek ściereczki wystawał ze słoika. Do tego wgłębienia przełożyć zmiksowaną papkę imbirową. Złapać razem rogi ściereczki i wycisnąć imbirowy sok do wnętrza słoika. Suche wióry imbirowe wyrzucić.
Cytryny sparzyć lub dokładnie umyć. Wycinąć z nich sok (polecam najprostszą manualną wyciskarkę do cytrusów, można taką kupić za parę złotych) i wlać do słoika. Dodać miód i energicznie wymieszać.
Zamkniętą w słoiku miksturę można przechowywać w lodówce ponad tydzień.
Na zdrowie!

2 komentarze:

  1. świetny pomysł na okres przesilenia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. imbir jest rewelacyjny przy bólach kostno-stawowych- działa przeciwzapalnie

    OdpowiedzUsuń

Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...